Köszönetnyilvánítás

A kutatás a TÁMOP 4.2.4.A/2-11-1-2012-0001 azonosító számú Nemzeti Kiválóság Program – Hazai hallgatói, illetve kutatói személyi támogatást biztosító rendszer kidolgozása és működtetése országos program című kiemelt projekt keretében zajlott. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.

Folyadékkromatográfiás vizsgálatok I.

2014.10.02. 10:46 Kecskeméti Anita

Kicsit elmaradtam a blog vezetésével, ugyanis beindult gőzerővel a szeptember a nyári nagy szünet után, de most kissé elmerülhetünk a folyadékkromatográfiás vizsgálatok rejtelmeiben. 

Munkám során prosztaglandinok vizsgálatával foglalkozom. Rögtön adja is magát a kérdés, hogy miért is olyan fontosak ezek a prosztaglandinok? De talán kezdeném az elején és végére eljutunk a prosztaglandinok fontosságáig is.

Világszerte egyre nagyobb problémát okoznak az egészségügyben az opportunista patogén gombák. Ezek alapjában nem patogének, viszont bizonyos körülmények között megbetegedéseket okoznak. Ilyen állapot lehet például betegség, műtét utáni legyengült immunrendszer. A Candida fajok által kiváltott megbetegedések száma jelentősen megnőtt az utóbbi időben, így kitüntetett figyelem összpontosul a patogén gombák és a gazdaszervezet kölcsönhatásának vizsgálatára. A gomba és a gazdaszervezet oldalán is különböző sejtes és molekuláris mechanizmusok aktiválódnak, amelyek követése segíthet megérteni a fertőzési folyamatot. Erre viszont már nem elegendők a klasszikus vizsgálati módszerek, hanem érzékenyebb, specifikusabb vizsgálatokra van szükség. Innen jött az ötlet, hogy ezen folyamatok vizsgálatára a rendelkezésre álló műszeres analitikai gépparkot felhasználjuk.

A Candida nemzetségbe tartozó fajok az emlősök mikrobiológiai flórájának a részei. Azonban az immunszupresszált betegek számának növekedésével ezek a fajok egyre gyakrabban okoznak megbetegedéseket. A fertőzések során leggyakrabban Candida albicans, Candida glabrata, valamint Candida parapsilosis fajokat sikerült izolálni. Mi - a mások által talán kevésbé vizsgált - Candida parapsilosis vizsgálatába kezdtünk bele. Erről a gombáról köztudott, hogy az emberi test felszínéről is izolálható, de környezeti mintákon is megtalálható. Katétereken, implantátumokon, de orvosi eszközökön is megtalálható, mivel meg tud ezeken tapadni. A megtapadást követően biofilm képzés révén képes akár huzamosabb ideig is fennmaradni kórházi környezetben.

2001-ben került kiadásra az első olyan közlemény, amelyben arról írnak, hogy mikroszkópikus méretű gombák képesek prosztaglandinszerű vegyületek termelésére. Így ez kiemelten kutatott területnek számít olyan klinikai mikrobiológiai vizsgálatokban, ahol a gazda-patogén kölcsönhatást vizsgálják. Mivel a prosztaglandinok szerepe még nem teljesen tisztázott ebben a kölcsönhatásban, ezért célul tűztük ki, hogy mérési módszert dolgozunk ki a rendelkezésre álló géppark felhasználásával a C. parapsilosis törzsek prosztaglandin termelésének feltérképezésére. Mi két műszert alkalmazunk a vizsgálatok során, egy fluoreszcens detektorral kapcsolt folyadékkromatográfot és egy tömegspektrométerrel rendelkező folyadékkromatográfot. A következő alkalommal ezeket fogjuk górcső alá venni...

 

 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://kembio.blog.hu/api/trackback/id/tr46752429

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása